kazmierz dolny panorama

Wakacje w kraju nie zawsze muszą kojarzyć się z nudą i brakiem atrakcji. W Polsce wiele miejsc zasługuje na miano perełek kulturalnych, a taka niewątpliwie jest małe miasteczko na południowym wschodzie.

Tym miasteczkiem jest Kazimierz Dolny

Liczy on około 3,5 tysiąca mieszkańców, co stanowi niewielki procent turystów jacy odwiedzają miejscowość każdego roku. To właśnie turystyka jest znakiem charakterystycznym Kazimierz Dolnego, a zarazem źródłem utrzymania tej niewielkiej mieściny. Jej renesansowy klimat przyciąga w sezonie około miliona turystów. Późną jesienią zaś miasteczko zapada w “zimowy sen”.

Turyści mogą wybierać odpowiednie dla siebie miejsca noclegowe. W zależności od ich położenia różnią się również ceną. Jak zawsze najdroższe to te znajdujące się w ścisłym centrum miasta, gdzie znajduje się wiele hoteli 3 i 4 gwiazdkowych. W Kazimierzu Dolnym znajdują się także również wille i pensjonaty. W tego rodzaju miejscach znajdziemy pokoje o wysokim standardzie oraz wieloma udogodnieniami. Wiąże się z tym również odpowiednia cena.

Za pokój dwuosobowy zapłacimy około 300 zł za dobę. Gdzie bardziej obszerny apartament, będzie nas kosztował nieco więcej. Wybierając hotel lub wysokiej klasy willę czy pensjonat, warto przy okazji zaznajomić się z atrakcjami dla dzieci takimi jak place zabaw, interaktywne pokoje czy też biblioteczki. Inny pomysłem na nocleg może być pobyt w SPA. Właściciele tego typu miejsc zapewniają oprócz noclegu zabiegi kosmetyczne oraz pyszne regionalne jedzenie. Niestety pakiet dla pary nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak może to być dobry pomysł na wspólny weekend czy prezent. Nieocenionym sposobem na kontakt z naturą są pobyty w agroturystyce.

Bliskość największej rzeki w Polsce, zielona okolica czy budzący o poranku kogut jest z pewnością dużą wartością regionu. W świecie, gdzie czas stanowi jedna z największych dobrodziejstw, powrót do natury to nie tylko zdrowie psychiczne, ale możliwość nawiązania lepszych relacji z najbliższymi. Dodatkowo jest to opcja o wiele tańsza, bo w tygodniu można znaleźć pokój poniżej 100 zł od pary. Wśród atrakcji w Kazimierzu Dolnym znajduje się możliwość spędzenia nocy na pobliskim zamku. Atrakcja ta jest niestety dostępna jedynie latem. Goście mogą przez jedną noc poczuć się jak członkowie rodziny królewskiej śpiąc w zamkowych komnatach. Koszt takiego pobytu to około 200 zł od pary.

Pobyt w Kazimierzu Dolnym wspomina może być niezapomnianym przeżyciem dzięki festiwalom odbywającym się w tym mieście. Jeden z nich prowadzony jest przez popularną specjalistkę sztuki filmowej i jest to Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W miejscu tak klimatycznym nie można tez zapomnieć o sztuce ludowej jaką zapewnia Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Festiwal ten promuje kulturę ludową, która jest jakże ważnym czynnikiem kultury polskiej. Dodatkowo nad brzegiem Wisły znajduje się port jachtowy z nowoczesnym polem namiotowym.

Miłośnicy żagli z pewnością odnajdą w nim ostoje w trakcie wodnej przygody. Wśród licznych Kazimierz Dolny atrakcje znajdziemy możliwość przemierzenia malowniczej trasy do pobliskiego Janowca. Znajdują się tam ruiny szesnastowiecznego zamku, co jest największa okoliczną atrakcją. W samym Kazimierzu turyści mogą doświadczyć przejażdżki bryczką lub melaksą, popłynąć w rejs po Wiśle spróbować lotu paralotnią, wybrać się na spływ kajakiem. Ciekawostka dla wielu może być, że w Kazimierzu dolnym często kręcone są filmy lub odcinki seriali.

Kazimierz Dolny jest miejscem obfitującym w zabytki. Historia mówi o tym, że początki powstania Kazimierza Dolnego to rok 1181, kiedy rozpoczęto budowę klasztoru na Wietrznej Górze. Po raz pierwszy wspomniano o nim w kronikach w połowie XIII w. Kazimierz Dolny zasłynął głównie z handlu zbożem. Tamtejsi flisacy transportowali zborze do Gdańska za pośrednictwem Wisły. Do tej pory dla turystów dostępnych jest 11 spichlerzy, które można obejrzeć nad brzegami rwącej rzeki. Kazimierz dolny może być świetnym miejscem do wypoczynku dla całych rodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here