Widok na panoramę Równicy

Ustroń znajduje się na granicy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie gór Równicy, Czantorii i Orłowej. Jest znany przede wszystkim jako uzdrowisko oraz ośrodek narciarski. Dobrze przygotowane, atrakcyjne widokowo szlaki sprawiają natomiast, że latem przyciąga miłośników górskich pieszych wycieczek. I jeszcze te apartamenty w górach – nic tylko budzić się w takich okolicznościach przyrody.

Sprawdź to na własnej skórze!

Piesze szlaki turystyczne w Ustroniu

Ustroń stanowi dogodną bazę wypadową w góry. W okolicach miasta przebiega wiele szlaków turystycznych o zróżnicowanych stopniach trudności. Do najpopularniejszych należą:

  1. Główny Szlak Beskidzki – w Ustroniu zaczyna się Główny Szlak Beskidzki, będący najdłuższym szlakiem w polskich górach. Liczy niemal 500 km. Z centrum Ustronia można nim wejść na Równicę. Szlak następnie schodzi do Ustronia Polany i ponownie wspina się na Wielką Czantorię i dalej – w głąb Beskidu Śląskiego.
  2. Trasa na Orłową – zielony szlak prowadzący na Orłową zaczyna się przy przystanku PKS Ustroń Polana. Momentami trasa jest nieco stroma i kamienista, jednak jej przejście nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów. Można pokonać ją w zaledwie 1,5 godziny. Z grzbietu Orłowej pięknie widać pasma górskie w okolicach Wisły, a także Wielką Czantorię oraz Równicę.
  3. Trasa na Równicę – trasa rozpoczyna się przy stacji PKP Ustroń Zdrój. Jej przejście zajmuje około 1,5 godziny. Początkowo szlak biegnie drogą utwardzaną, potem jednak robi się bardziej interesująco – trasa staje się stroma i kamienista. Szlak obfituje w piękne widoki i ciekawe miejsca – po drodze mija się m.in. dziki potok płynący głębokim jarem czy kamienny ołtarz, przy którym w XVII odprawiano nabożeństwa. Na grzbiecie Równicy znajduje się schronisko PTTK, a w pobliżu również park linowy oraz letni tor saneczkowy.
  4. Trasa na Małą Czantorię i opcjonalnie na Wielką Czantorie – trasa ze stacji PKP Ustroń Zdrój (prowadząca żółtym szlakiem) zajmuje 1 godzinę i 45 minut. Podejście jest dość łatwe i łagodne. Z Małej Czantorii można iść dalej – czarnym szlakiem na Wielką Czantorię. Ten odcinek prowadzi przez cały czas górskim grzbietem. Jego przejście zajmie nie więcej niż 1 godzinę.

W Ustroniu i okolicach wytyczono również kilka tras spacerowych, których przebycie nie wymaga dużego wysiłku ani szczególnych przygotowań. Biegną najczęściej drogami utwardzanymi, poradzą sobie z nimi więc także rodziny z małymi dziećmi czy seniorzy. Większość tras spacerowych zaczyna się na rynku. Szlaki przebiegają w pobliżu ważnych i interesujących punktów, takich jak zabytki, muzea czy źródła wód leczniczych.  

Apartamenty w górach. Gdzie zregenerować siły po zejściu ze szlaku?

Gdzie nocować w Ustroniu? Jeśli szukasz noclegu zapewniającego wysoki stopień prywatności i wygody, postaw na apartamenty Ustroń z oferty Sun&Snow. Poza dogodną lokalizacją – w bezpośrednim sąsiedztwie wejść na szlaki – obiekty wyróżniają się wysokim standardem wyposażenia. Zapewniają niemal domową atmosferę, sprzyjającą regeneracji po intensywnym dniu na szlaku oraz… spełniają restrykcyjne normy sanitarne, które mają wyeliminować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Nowe zasady bezpieczeństwa obejmują dezynfekcję pokoju oraz obsługę z zachowaniem dystansu społecznego.

Zobacz też inne apartamenty w górach z oferty Sun&Snow!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here