jakie są góry w polsce

Polska to w większości kraj nizinny, jednak występuje u nas dostatecznie dużo pasm górskich o różnym charakterze, w których można odnaleźć różne formy wypoczynku i które warto zwiedzać.

Jakie są góry w Polsce?

Zacznijmy od Karpat, do których należą chyba najbardziej znane polskie góry – Tatry z najbardziej znaną górską miejscowością wypoczynkową na czele – Zakopanem i najwyższym szczytem w kraju – Rysami. To pasmo górskie znajduje się w południowej części kraju przy granicy ze Słowacją, z którą to je dzielimy i gdzie znajduje się jego większa część.

Tatry to najmłodsze geologicznie góry w Polsce i co za tym idzie najwyższe, najbardziej skaliste z charakterystyczną wysokogórską roślinnością i krajobrazami. Tatry to raj dla ludzi uprawiających wspinaczkę wysokogórską, której nazwa w Polsce związana jest z nazwą tych gór, a mianowicie taternictwo, co jest odpowiednikiem alpinizmu. Tatry to takie nasze Alpy, chociaż infrastruktura narciarska w polskich górach nie może się równać z tą alpejską.

Kolejne jakie są góry w Polsce?

góry w polsce

Drugą część Karpat stanowią Bieszczady położone w południowo-wschodniej części kraju przy granicy z Ukrainą. Są to gry niższe od Tatr, jednak równie dzikie i niebezpieczne. Bieszczady długo były uważane za bastion dzikiej przyrody i ludzi, żyjących w zgodzie z naturą daleko od cywilizacji. Dzisiaj coraz bardziej odkrywa się walory Bieszczadów, czym gubi się ich dziki charakter. Buduje się infrastrukturę turystyczną, która zakłóca ich pierwotny charakter. Bieszczady to góry do długich pieszych wędrówek. Popularne są spacery połoninami, czyli łąkami położonymi na szczytach i w wyższych partiach tych gór. W Tatrach noszą one nazwę hal.

Jeśli nadal zadajemy sobie pytanie jakie są góry w Polsce, to bliżej Tatr, jednak bardziej na północ od nich, znajdziemy Pieniny. Góry dość niskie, jednak o pięknym krajobrazie znane ze spływów kajakowych np. Dunajcem. Również przeznaczone do pieszych wędrówek dla osób, które lubią bardziej zielone krajobrazy niż skaliste Tatry i trawiaste Bieszczady. W Pieninach znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.
Podobne do Pienin są Beskidy leżące na zachodnim krańcu Karpat, a dokładnie w południowej części Śląska. W Beskidach mamy wiele znanych miejscowości turystycznych – Wisła, Izdebna, Ustroń itd. W Beskidach można się cieszyć pięknymi widokami, zielenią i prawdziwie górskim krajobrazem, jednak nie uświadczymy tam wysokogórskiej roślinności ani klimatu. Beskidy dzielą się na kilka pomniejszych pasm – Beskid Sądecki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki itd.

tatry

Jeśli nadal poszukujemy informacji jakie są góry w Polsce, należy spojrzeć ku pograniczu polsko-czesko-niemieckiemu, gdzie znajdziemy kolejne pasmo górskie – Sudety. Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze z jedną chyba najbardziej popularnych gór w Polsce – Śnieżką. Na szczycie Śnieżki znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a warto też dodać, że sama wspinaczka na szczyt to kilkugodzinny spacer ubitą, kamienistą drogą. Karkonosze to góry, w których ruch turystycznych panował już w XIX wieku dzięki budowanej przez Prusaków infrastrukturze uzdrowiskowej. Dzisiaj w Sudetach znajdziemy więc wiele miejscowości uzdrowiskowych, które swoją opinię zawdzięczają źródłom mineralnym czy mikroklimatowi.

Jakie są góry w Polsce? Nie możemy też zapomnieć o najstarszych geologicznie górach w naszym kraju – Górach Świętokrzyskich. Położone są w południowo-wschodniej Polsce w okolicach Kielc. Góry te nie są już tak wysokie, gdyż ulegają ciągle procesowi korozji, który to można ciągle oglądać w postaci tzw. gołoborzy, czyli strefy popękanych skal nieporośniętej lasem (borem) stąd ich nazwa. Z uwagi na to, że są to stare geologicznie góry, można tam znaleźć wiele stanowisk archeologicznych, w których badana jest sama geologia tych gór, ale odnajdywane są szczątki prehistorycznych zwierząt i roślin. Góry Świętokrzyskie są terenem ciekawym turystycznie dla osób, które prócz górskich spacerów uwielbią też zwiedzanie różnych instytucji kultury – muzeów, klasztorów czy izb pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here