Jaki bagaż do samolotu

Podróże samolotem od lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Obecność tanich przewoźników na polskim rynku, a co za tym idzie – konkurowanie o pasażera atrakcyjnymi ofertami powoduje, że coraz więcej osób wybiera samolot jako środek transportu. Z podróżami lotniczymi wiąże się jednak wiele ważnych kwestii i istotnych pytań, które należy wyjaśnić, aby podróż przebiegła wygodnie i bez zbędnego stresu.

Podstawową kwestią, która jest niezwykle ważna z punktu widzenia pasażera, jest odpowiedź na pytanie, jaki bagaż do samolotu może on zabrać.
Zanim zaczniemy się pakować, należy koniecznie sprawdzić, czy nasza taryfa biletowa przewiduje możliwość przewozu bagażu. Wiele promocji lotniczych wynika z faktu, że bilet nie uwzględnia dodatkowych usług, takich jak przewóz bagażu czy catering, lub też znacznie ogranicza rozmiar bagażu.

W przypadku, gdy bilet nie przewiduje możliwości przewozu bagażu, można dokupić dodatkową usługę. Co do zasady, do wyboru pozostają dwie opcje: wykup usługi przewozu bagażu podręcznego lub bagażu rejestrowanego. Zazwyczaj brak bagażu w pakiecie dotyczy lotów wykonywanych przez tanich przewoźników, a tradycyjne linie jak LOT czy Lufthansa z zasady uwzględniają możliwość przewozu bagażu w cenie biletu.
Mimo wielu różnic w taryfach biletowych i usługach wliczonych w cenę biletu między różnymi przewoźnikami, na szczęście rodzaje bagażu są wspólne (choć różnią się ich rozmiary, o czym poniżej).

Bagaż podręczny to podstawowa kategoria bagażu lotniczego

samolot

Jest to bagaż, który pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu. Z uwagi na niewielką przestrzeń w samolocie, rozmiar bagażu jest ściśle określony. Powinien on też spełniać odpowiednie wymagania wagowe. Zazwyczaj, w zależności od linii lotniczej, jest to między 7 a 10 kg. Bagażu podręcznego dotyczą też liczne ograniczenia, jeśli chodzi o jego zawartość. Nie powinien on zawierać przedmiotów zakazanych zgodnie z przepisami lotniczymi. Są to m.in broń, środki łatwopalne, ostre narzędzia czy płyny. Wyjątkiem jest możliwość przewozu płynów w określony sposób – w butelkach o pojemności maksymalnej 100 ml, w przezroczystej torbie o pojemności nie większej niż 1 litr.

Biorąc też pod uwagę zdarzające się od czasu zaginięcia bagażu rejestrowanego w podróży, w sytuacji, gdy np. przewozimy ważne dla nas leki, które musimy mieć przy sobie, warto spakować je również do bagażu podręcznego. W bagażu podręcznym, mimo często występujących wątpliwości podróżnych, może znajdować się jedzenie, na przykład kanapki, owoce czy słodycze.

Drugim rodzajem bagażu lotniczego jest bagaż rejestrowany. Jest to bagaż nadawany przy odprawie paszportowej do luku bagażowego, a odbierany po wylądowaniu samolotu w wyznaczonym do tego miejscu na terminalu lotniska. Taki bagaż może być znacznie większych rozmiarów – może mieć postać dużej walizki i ważyć do ok. 30 kg, choć w tym wypadku również należy sprawdzić, jaką maksymalną wagę bagażu akceptują dane linie lotnicze. Koniecznie należy zapoznać się z listą przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w bagażu. Są to między innymi materiały wybuchowe i łatwopalne czy środki chemiczne.
W tego rodzaju bagażu można bez przeszkód przewozić płyny w większych pojemnościach, na przykład napoje.

walizki

W obydwu rodzajach bagażu – zarówno podręcznym, jak i rejestrowanym – możliwy jest przewóz sprzętów rtv, jak na przykład aparaty fotograficzne czy laptopy. Warto jednak mieć na uwadze, że bagaż rejestrowany przechodzi znacznie dłuższą drogę, zanim trafi do samolotu i odbywa się ona w specyficznych warunkach. W sortowniach bagażowych walizki mogą spaść czy przewrócić się, przez co istnieje ryzyko uszkodzenia bardziej wrażliwych elementów w bagażu.

Jak widać, istnienie wiele ważnych kwestii dotyczących bagażu, które należy sprawdzić przed podróżą. Zwłaszcza przed pierwszym lotem warto sprawdzić, jakie warunki przewozu bagażu uwzględnia nasz bilet. Właściwe przygotowanie pozwoli odpowiednio spakować walizki i udać się na lotnisko bez obaw i stresu, a także cieszyć się przyjemnością, jaką niewątpliwie jest podróż samolotem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here