Turcja to państwo od lat utrzymujące się w ścisłej czołówce najlepszych wakacyjnych kierunków. To co z pewnością oddziałuje na jej wysoką pozycję wśród wczasowiczów to około 300 słonecznych dni w roku. Dzięki temu wyjeżdżając na wakacje ma się niemal stuprocentową pewność, że z nieba nie spadnie ani kropla deszczu, a słoneczne promienie będą muskały ciało nadając mu pięknej opalenizny. Kolejną rzeczą, która przemawia za wybraniem tego kierunku jest niezliczona ilość atrakcji turystycznych oraz różnorodność.
W Turcji miłośnicy odpoczynku i relaksu znajdą piękne plaże i lazurowe morze oraz masę zadbanych resortów z basenami. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek polecane są górskie wędrówki. W Turcji miłośnicy nowych smaków z pewnością poczują się jak w raju. Szeroka gama orientalnych smaków zostaje w pamięci na bardzo długo. Począwszy od obfitego tureckiego śniadania, przez popularne tureckie kebaby, aż po pyszne, świeżo wyciskane soki owocowe, ziemniaczki z warzywami i kukurydzę w przeróżnych postaciach. Do tego wszystkiego dochodzą najrozmaitsze przyprawy, które każdemu daniu nadają niepowtarzalnego smaku.
Przed wyjazdem do Turcji i doznaniem tych wszystkich wymienionych powyżej rzeczy, należy zaczerpnąć praktycznych informacji jak taki wyjazd zorganizować. Z pewnością najważniejszym pytaniem stawianym przez osoby chcące udać się tam w podróż jest to ile kosztuje wiza do Turcji i czy jest ona potrzebna osobom z Polski? Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej udający się w podróż do Turcji na okres do 90 dni muszą posiadać paszport oraz wizę. Do uzyskania wizy należy spełniać pewne kryteria dotyczące posiadania paszportu. Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu wskazany na wizie. Osoby, które w Turcji chcą spędzić więcej niż 90 dni zobowiązane są do posiadania paszportu ważnego minimum 150 dni licząc od dnia przyjazdu do Turcji.
W jaki sposób ubiegać się o wizę do Turcji?
Wizę do Turcji można wyrobić za pośrednictwem strony internetowej www.evisa.gov.tr. Jest to sposób najbardziej bezpieczny i rekomendowany. Kolejną opcją wyrobienia wizy tureckiej jest nabycie jej w punkcie sprzedaży na tureckim przejściu granicznym. Dotyczy to zarówno przejść granicznych lotniczych, drogowych oraz morskich. Przy wybraniu tej opcji należy mieć na uwadze, że jeżeli paszport nie będzie spełniał wymaganych warunków ważności, cudzoziemcowi nie zostanie wydana wiza i nie zostanie on wpuszczony do Turcji. O wiele pewniejszą opcją jest zatem wyrobienie wizy za pośrednictwem strony internetowej, gdzie osoba ubiegająca się o nią zostanie niezwłocznie poinformowana czy wiza została przyznana, czy wniosek został odrzucony. Wizę można również wyrobić w Ambasadzie Turcji znajdującej się w Warszawie.
Obywatele Polski, którzy planują pozostać w Turcji dłużej niż 90 dni zobowiązani są do złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt przed datą wygaśnięcia wizy. Wniosek taki można złożyć w urzędzie do spraw cudzoziemców. W przypadku braku złożenia wniosku o przedłużenie, na cudzoziemca pozostającego w Turcji przez okres dłuższy niż ustalony na wizie nakładana jest kara pieniężna, która zależy głównie od czasu przedłużenia pobytu. W takim przypadku należy liczyć się również z zakazem ponownego wjazdu na teren Turcji, który wskazany zostanie w decyzji.
Skoro wiadomo już, że wiza do Turcji jest niezbędna odpowiedzmy teraz na pytanie: ile kosztuje wiza do Turcji? Od października 2019 roku wszystkie osoby wyjeżdżające do Turcji czeka dodatkowy wydatek, ponieważ koszty wiz poszły w górę aż o 75%. Cena wizy elektronicznej to obecnie koszt 35 dolarów. W internecie znajduje się wiele ofert firm, które proponują wsparcie w uzyskaniu wizy.
Można z nich skorzystać w razie obawy, czy sami na pewno poradzimy sobie z wyrobieniem wizy do tego kraju. Wyrabianie wizy online jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, można załatwić wszystko w kilka minut przez internet. W przypadku samodzielnego wypełniania wniosku wizowego należy pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić, czy faktyczna data wyjazdu na pewno pokrywa się z tymi, które zostały wpisane do wniosku wizowego.