Turcja

Czy do Turcji potrzebny jest paszport? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna myśleć o wyjeździe do tego kraju, a nie jest obeznany z jego sytuacją polityczną i międzynarodową. Niezależnie jakiego charakteru jest to wyjazd – praca. studia czy przejazd tranzytowy – musimy posiadać paszport.
Turcja nie jest krajem Unii Europejskiej, więc obywatele Polski muszą posiadać ważny paszport przy wjeździe do kraju nad Bosforem, a także wizę, gdyż nie obowiązuje nas ruch bezwizowy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP na swoich stronach internetowych informuje, że obywatele Polski są zobowiązani do posiadania ważnego paszportu oraz wizy przy wjeździe do Turcji. Należy zwrócić też szczególną uwagę na datę ważności dokumentu, musi ona być dłuższa o 60 dni niż przypisany pobyt na wizie, np. jeśli wiza jest ważna 90 dni, ważność naszego paszportu nie może być krótsza niż 150 dni.

Data ważności paszportu warunkuje otrzymanie wizy i wjazd do kraju. Należy liczyć się z tym, że jeśli chcemy skorzystać z możliwości kupna wizy na przejściu granicznym (lotniczym, drogowym lub morskim) i ważność naszego paszportu nie zostanie pozytywnie zweryfikowana, nie otrzymamy wizy i nie przekroczymy granicy.

Pamukale

Polski MSZ rekomenduje zatem uzyskanie wizy przez stronę internetową: www.evisa.gov.tr, na której automatycznie sprawdzimy ważność naszego paszportu i czy wiza zostanie nam udzielona, czym unikniemy niepotrzebnych niespodzianek na przejściu granicznym. Polskie MSZ zapewnia, że jest to strona nadzorowania przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Turcji, więc jest całkowicie bezpieczna i nie przekierowuje do innych serwisów, gdzie wydanie dokumentu może być droższe i grozić wyłudzeniem danych osobowych.

Posiadacze paszportów dyplomatycznych i służbowych są zwolnieni z posiadania wizy do Turcji, jednak nadal obowiązują ich zasady dotyczące długości ważności paszportu.
Informacje dotyczą pobytu na okres do 90 dni, jeśli nasz pobyt będzie dłuższy, należy zgłosić się do urzędu ds. cudzoziemców i złożyć wniosek o pobyt tzw. ikamet. Należy to zrobić przed wygaśnięciem wizy. Samowolne przedłużenie pobytu skutkuje karami finansowymi lub w szczególnych przypadkach deportacją na koszt deportowanego.

Należy pamiętać, by paszport i wizę mieć zawsze przy sobie, nie zostawiać w hotelu (obowiązek meldunkowy dotyczy tylko hoteli, nie należy jednak pozostawiać paszportu, a jedynie okazać go personelowi do wglądu). Ze względu na podwyższony stan zagrożenia terrorystycznego (również w dużych miastach zachodniej części kraju i w kurortach) należy liczyć się z częstymi kontrolami policji, wojska i służby bezpieczeństwa, stąd rekomendacja Ministerstwa, by nie poruszać się po kraju bez dokumentów, czyli paszportu z wklejoną wizą, jeśli zakupiliśmy ją na przejściu granicznym lub bez wydrukowanej wizy, jeśli uzyskaliśmy dokument po rejestracji na wskazanej wyżej stornie internetowej.
Powyższe informacje paszportowe i wizowe dotyczą wiz turystycznych. Należy pamiętać, że wyjeżdżając do Turcji do pracy, na studia czy jako kierowca zawodowy, trzeba uzyskać wizę w Ambasadzie Republiki Turcji w Warszawie.

czy do turcji potrzebny jest paszport

Informacja ważna dla kierowców zawodowych i osób, które poruszają się po Turcji samochodem, którego nie są właścicielem – przy sobie muszą posiadać dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język turecki o udostępnieniu auta przez jego właściciela. Pojazd taki zostaje wpisany do paszportu, w razie kradzieży lub uszkodzenia należy pamiętać o wypisaniu go z dokumentu w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców.

Identyczna sytuacja zachodzi w przypadku profesjonalnego sprzętu elektronicznego. Wykreślenie pojazdu lub sprzętu z dokumentu następuje po przedstawieniu zaświadczenia z policji o uszkodzeniu lub kradzieży.
Pytanie więc, czy do Turcji potrzebny jest paszport jest uzasadnione, gdyż jest to dokument, bez którego poruszanie się po Turcji obywatela Polski jest niemożliwe, a jeśli przypadkiem do tego dojdzie – nie jest to bezpieczne ze względu na sytuację wewnętrzną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here