Nauka języków obcych rozpoczyna się już w szkole podstawowej. Wtedy poznajemy podstawowe słowa, które przydadzą nam się w życiu codziennym. Wraz z wiekiem uczymy się coraz trudniejszych słów, aż dojdziemy do momentu, w którym będziemy mogli porozumiewać się w danym języku.
System nauki w szkole jest niewystarczający dla większości osób, żeby po tym móc wyjechać za granice. Wiąże się to z tym, że w każdej klasie jest średnio 25-30 osób i nauczyciel nie może poświęcać za dużo czasu każdemu uczniowi z osobna. Dlatego duża część rodziców zapisuje swoje dzieci na dodatkowe lekcje języka obcego. Podstawowym językiem, którym dogadamy się na całym świecie jest angielski. Jednak dużą popularnością cieszy się także język hiszpański.
Czy hiszpański jest trudny?
Według rankingu to język polski jest trzecim najtrudniejszym językiem na świecie. Jest on bardzo ciężki do opanowania przez obcokrajowców. Nauka języka hiszpańskiego nie jest trudna, jeśli odpowiednio się do niej przyłożymy. Na początku musimy skupić się na poznaniu zasad wymowy poszczególnych liter. Następnie nauczymy się podstawowych zwrotów oraz słownictwa. Żeby utrwalać nowe słowa i zwroty możemy wspólnie ze znajomymi próbować rozmawiać po hiszpańsku. W czasie wspólnych spotkań przeznaczmy przynajmniej 15 minut, i w tym czasie komunikujmy się tylko w języku hiszpańskim. Ta metoda jest także przydatna w nauce każdego innego języka.
W nauce języka obcego pomocne będzie oglądanie seriali, w tym przypadku będą w języku hiszpańskim. Raczej powinien to być serial opowiadający o codziennym życiu przyjaciół, gdzie są wykorzystywane proste słowa, które pomogą nam się w nauce. Gdy zaczynamy naukę hiszpańskiego to na początek oglądajmy filmy z polskimi napisami. Po jakimś czasie nasz zasób słownictwa będzie bogatszy, i wtedy możemy pokusić się o oglądanie z napisami w języku hiszpańskim. Najlepiej jeśli najpierw zobaczymy dany serial z polskim napisami, a po jakimś czasie to samo oglądniemy po hiszpańsku. Dzięki temu będziemy mniej więcej wiedzieć o czym rozmawiają postacie, a to pomoże nam w lepszej nauce języka obcego.
Poprzez oglądanie seriali słuchamy języka hiszpańskiego
To właśnie słuchanie daje sygnał dla mózgu, że chcemy się nauczyć danego języka. W tym celu w wolnych chwilach możemy puścić sobie hiszpańskie piosenki. Dodatkowo powinniśmy czytać jakiegoś bloga, bądź zakupić hiszpańską książkę. Im więcej wokół nas będzie obcego języka, tym szybciej się go nauczymy. Dlatego wiele osób wyjeżdża za granicę nawet bez znajomości języka. Takie osoby zwykle zabierają ze sobą podróżny słownik, który zawiera podstawowe słownictwo i zwrotu potrzebne w codziennym życiu. Jest to świetne rozwiązanie do nauki hiszpańskiego, ponieważ będąc w obcym kraju musimy używać języka obcego, żeby porozmawiać z innymi.
W prywatnych szkołach językowych możemy się spotkać z lekcjami języka hiszpańskiego prowadzonymi przez obcokrajowców. Jest to dobry sposób na naukę, ponieważ możemy usłyszeć jak brzmi prawdziwy hiszpański akcent, co ułatwi nam komunikacje za granicą. Dodatkowo ważnym elementem w czasie lekcji jest to, żeby nauczyciel starał się mówić jak najmniej po polsku, a jak najwięcej po hiszpańsku. Ta zasada dotyczy również szkół publicznych. Jest to pomocna metoda, ponieważ stale musimy mówić po hiszpańsku co wymaga od nas opanowania słówek i gramatyki.
W procesie nauki języka obcego ważna jest nauka słówek, ale także ich wykorzystywanie w codziennym życiu. W tym celu możemy poświecić codziennie kilka minut, w których po hiszpańsku powiemy do samego siebie co czujemy, jakie mamy plany na później, lub co widzimy za oknem. Takie ćwiczenia możemy wykonywać przez kilkanaście minut dziennie. Na początku możemy mówić minutę po polsku, po czym kolejną mówimy po hiszpańsku, i tak na zmianę. Taka zabawa pomoże nam w szybki sposób przestawić się na tryb mówienia po hiszpańsku. Będzie to pomocne w komunikacji zarówno w szkole, jak i za granicą.
Jak widać nauka języka hiszpańskiego nie jest wcale taka trudna. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu. Powyższe metody pomogą w nauce każdego języka obcego, a dzięki temu będziemy mogli podróżować po świecie i poznawać inne kultury.