Wycieczka z dzieckiem w góry

W życiu większości miłośników gór prędzej czy później pojawiają się dzieci. Szczęśliwie nie musi to oznaczać rezygnacji z pasji chodzenia po górach. W Polsce odnaleźć można wyjątkowo dużą ilość miejsc, które doskonale sprawdzą się na wycieczkę z dzieckiem w góry. Wraz z maluchem odwiedzić można zarówno Karkonosze, Gorce, Beskid Śląski jak i Tatry. W każdym z tych miejsc odnaleźć można różnorodne trasy, które można odwiedzić nawet w niemowlakiem. W poniższym artykule przedstawione zostaną najciekawsze propozycje dla rodziców podróżujących zarówno z niemowlakiem, dwulatkiem, jak i ze starszym dzieckiem.

Beskidy Zachodnie

Jednym z miejsc, gdzie na wakacje z dzieckiem można się udać, jest Beskid Zachodni, a dokładniej rzecz ujmując Gorce. Jest to Idealne miejsce na wyprawę z dziećmi, głównie ze względu na malownicze, porośnięte pięknym drzewostanem góry, które poprzecinane są wyjątkowo urokliwymi i słonecznymi polanami. Jednym z najbardziej znanych szczytów w Gorcach jest położony na wysokości 1310 m nad poziomem morza Turbacz. Na terenie pasma znajduje się Gorczański Park Narodowy, który ze względu na dobrze rozbudowaną infrastrukturę jest również dostępny dla rodziców przemieszczających się z niemowlakiem w nosidełku. Na miejscu odnaleźć można różnorodne szlaki, zarówno do turystyki pieszej jak i rowerowej. Udając się na pieszą wycieczkę z maluchem warto zastanowić się nad kilkoma trasami. Szczególnie interesująca jest rabczańska leśna ścieżka edukacyjna, która może być pokonana wraz z dzieckiem w czasie od 1 do 3 godzin. Nie ma znaczenia, czy rodzic przemieszczać się będzie z wózkiem czy nosidełkiem. Inne ciekawe trasy to szlak z Rabki na Piątkową Górę oraz trasa z Rabki na Maciejowa. Obydwie trasy mają około 5 km i mogą być spokojnie pokonane z małym dzieckiem. W przypadku rodziców ze starszą pociechą, mającą około sześć lat, można zastanowić się na trasę z Łopusznej na Kiczory. W przypadku tej trasy należy liczyć się z całodniową wędrówką. Należy jednak pamiętać, że maluch w celu pokonania trasy musi posiadać nie tylko odpowiednią kondycję, ale również, co najważniejsze, chęci. W przypadku większych dzieci, które zaznajomione są z krótszymi trasami można zastanowić się nad szlakiem na Turbacz. W przypadku podróży z pociechami najlepiej wybrać szlak Żółty, czyli szlak papieski

Rabka Zdrój i okolice

Wycieczka z dzieckiem w góry będzie szczególnie udanym doświadczeniem, jeżeli w pobliżu odnaleźć będzie można różnorodne atrakcje dla dzieci. Szczęśliwie w przypadku Gorców, zarówno w Rabce-Zdrój jak i w jej okolicach odnaleźć można różne miejsca, które zadowolą zarówno małe jak i starsze pociechy. W przypadku Rabki- Zdrój mowa o rodzinnym parku rozrywki Rabkoland, który będąc wyposażony w diabelski młyn, pontony, pałac strachów, karuzele i inne atrakcje w sprawi dzieciom wyjątkowo dużą ilość radości. Na terenie miasta odnaleźć można również muzeum Orderu Uśmiechu czy też muzeum rekordów i osobliwości, które również mogą zainteresować dzieci. W niedużej odległości od Rabki odnaleźć można również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Tatry z dzieckiem

Wyjazd z dzieckiem jest również możliwy, jeśli chodzi o Tatry. Jest to szczególnie atrakcyjny pomysł, jeżeli rodzic pragnie również odwiedzić niedaleko położone od Tatr i wcześniej wspomniane Gorce. Należy jednak pamiętać, że Tatry to góry nie dla wszystkich dzieci. Ze względu na ich wysokość w pierwszej kolejności należy poznać nie tylko możliwości fizyczne dzieci. Równie ważne jest rozsądne dobieranie trasy, tak aby nie stanowiły one dla dziecka nadmiernego wyzwania.

Odpowiednie miejsca na wypad z dzieckiem

W przypadku tatrzańskich szlaków warto rozpatrzyć takie miejsca jak Tatrzańskie walne doliny, dolinki reglowe: Strążyska, Za Bramką czy też ścieżkę nad Reglami. W przypadku najmniejszych dzieci, to znaczy trzylatków, dobrym pomysłem może okazać się wycieczka z Łysej polany do Dolina Białej Wody. Wszystkie spośród tych miejsc nadają się do pokonania z dzieckiem w nosidle na plecach. Szczęśliwie istnieją również w Tatrach dodatkowe szlaki, które można pokonać wraz z dzieckiem za pomocą terenowych wózków. Doskonałym tego przykładem jest płynna Dolina Chochołowska, na której długości w znakomitej większości znajduje się droga Asfaltowa lub ubita droga Gruntowa i kamienista. Sytuacja podobnie wygląda w Dolinie Kościeliskiej, chociaż nie ma drogi asfaltowej to ubita droga gruntowa pozwala na stosunkowo łatwy spacer przy wykorzystaniu wózka terenowego. Oczywiście mówiąc o miejscach dostosowanych do wózków nie można nie wspomnieć o jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce jakim jest trasa na Morskie Oko. Jest to wyjątkowo malownicza i urokliwa trasa, na której znajduje się droga asfaltowa prowadząca z polany Palenica. Należy jednak pamiętać, że pokonanie tej trasy wraz z wózkiem terenowym będzie wymagało od rodzica lepszej kondycji. W końcu trasa cały czas, choć łagodnie prowadzi pod górę. Na 9-kilometrowej trasie dochodzi do różnicy wysokości na poziomie 400 m.

_______________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości twórców bloga o górach – Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here