Ile piją Włosi?
Ile piją Włosi?

Ile piją Włosi? – to pytanie dotyczy spożycia alkoholu przez mieszkańców Włoch. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku, średnie roczne spożycie czystego alkoholu na osobę wyniosło około 7,6 litra. Jednak warto zaznaczyć, że konsumpcja ta jest nierównomierna i różni się w zależności od regionu oraz wieku respondentów.

Kultura picia we Włoszech

We Włoszech picie wina i innych alkoholi to integralna część kultury. Znane na całym świecie włoskie wino jest podstawą wieczornych spotkań, aperitifów i kolacji. Jednakże, jak z każdą tradycją wiążą się pewne ryzyka.

Warto wspomnieć o niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej konsumpcji alkoholu oraz problemach zdrowotnych powiązanych ze spożywaniem go we Włoszech. Pomimo tego faktu, rytuały picia są bardzo ważne dla większości mieszkańców kraju.

Trzeba przy tym dodać, że sposób podejścia do picia różni się u mężczyzn i kobiet; pierwsi piją więcej niż drugie co wpisuje się w stereotypy dotyczące płciowe zachowań. Niemniej jednak należy pamiętać również o tym ,że obecny trend „zdrowego trybu życia” ma swoje odzwierciedlenie także we wzroście liczby osób wybierających napoje bezalkoholowe lub ograniczającymi ilości spożywanego przez siebie trunku .

Picie jest jednym z kluczowych elementów stylu życia We Włoszech

Każdy region ma swój charakterystyczny rodzaj wina – chianti pochodzi ze Sieny a prosecco- Veneto – dzięki czemu możliwe staje sie poznananie wielorakich smakow . Kolejną istotną rzeczą jest to, że piciu alkoholu we Włoszech często towarzyszy jedzenie. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie zestawienie wina z posiłkiem. Dzięki temu poza samym spożywaniem trunków ważne staje się również dbanie o jakość i smak potraw.

Oczywiście picie nie ogranicza sie tylko do przyjęć czy kolacji – aperitivo (rodzaj happy hour) upowszechniło się na całym świecie dzięki włoskiemu stylowi życia , a sprzedawcy przystojniacy- barmani są kluczową postacią dla wielu kobiet . Jest wiele miejsc, które oferują specjalne drinki oraz zakąski podczas godzin popołudniowych lub przed wieczornymi wyjściami.

Mimo wszystko należy jednak uważać na nadmierny konsumpcję alkoholu

Nie można zapominać o negatywnych skutkach wynikających z nadmiernej konsumpcji napojów wyskokowych takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy trawienne; oprócz tego istotną kwestią pozostaje także zagrożenie ruchowe- pijani kierowcy stanowią poważny problem zarówno we Włoszech jak i w innych państwach europejskich .

Zgodnie ze statystykami badania Eurobarometru 2019 pokazują spadek ilości osób deklarujących codzienne picie piwa – zmniejszyła się ona z 11% w 2014 roku do obecnych 8%. W tym samym czasie odsetek osób, które deklarują picie wina codziennie pozostaje na stałym poziomie wynosząc około 12%.

Podsumowując można powiedzieć ,że kultura picia we Włoszech to jedna z najważniejszych elementów stylu życia mieszkańców tego kraju. Picie alkoholu często idzie tutaj w parze z konsumpcją pysznych dań i dobrym towarzystwem. Należy jednak pamiętać o negatywnych skutkach nadmiernego spożywania trunków; warto więc zachować umiar oraz nie przesadzać ze swoimi możliwościami.

W końcu zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny również we Włoszech, co wpływa na zmianę podejścia do tradycji picia . Bez względu jednak na trendy panujące aktualnie ważne jest aby każdy decydował samodzielnie jaką ilością chce popijać wino czy inne napoje a odpowiedzialność za własne zdrowe ponosiła osoba sama lub grupa znajomych która dba o swój stan psychiczno-fizyczny.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z raportem dotyczącym spożycia alkoholu we Włoszech na stronie https://www.opeus.pl/ i podejmij świadome decyzje odnośnie swojego picia.

Link tagu HTML : https://www.opeus.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here