Ile kosztuje 1 funt szkocki?
Ile kosztuje 1 funt szkocki?

Ile kosztuje 1 funt szkocki?

Ile kosztuje 1 funt szkocki?

Wielu z nas słyszało o walucie Wielkiej Brytanii, jaką jest funt. Jednak warto pamiętać, że na terenie samego Zjednoczonego Królestwa istnieją różne rodzaje tego środka płatniczego – m.in. brytyjski i szkocki.

Czym jest funt szkocki?

Funt to oficjalna jednostka monetarna Szkocji przed przyłączeniem się do Zjednoczonego Królestwa w roku 1707. Mimo że obecnie używany jest głównie brytyjski funt, niektórzy nadal odnoszą się do starej jednostki jako „funt” lub „funtia”. Fakt ten może prowadzić do pewnych zamieszania zarówno dla turystów jak i mieszkańców Szkocji.

Jaka była historia funkcjonowania waluty w Szkocji?

Przez wiele lat po unii ze swoim sąsiadem angielskim (a potem również irlandzkim) formalną wymianą pieniądza zajmował się Bank Anglii oraz The Royal Mint – znane dzisiaj instytucje finansowe na skalę światową.Warto dodać tutaj ciekawostkę, że pierwszy bank w Szkocji powstał dopiero w 1695 roku.

Jakie są różnice między funtem brytyjskim a szkockim?

Mimo iż oba rodzaje funta mają taką samą nazwę, to różnią się od siebie. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Banknoty: Funt brytyjski występuje głównie jako papierowy pieniądz o nominałach: £5, £10, £20 oraz rzadziej spotykane wydania kolekcjonerskie (np. Bank of England emituje także banknot o nominale £50). Natomiast funt szkocki nie jest już drukowany i aktualnie istnieją jedynie egzemplarze kolekcjonerskie.
  • Kurs wymiany: Pomimo tego że kurs GBP/PLN dotyczy zarówno Anglików jak również Szkotów – dla celu naszego artykułu skupmy się jednakże tylko na tym drugim przypadku – czyli jaki jest kurs wymiany PLN/GBP? To ważne pytanie szczególnie dla osób planujących podróż do kraju whisky!
  • Rozmieszczenie geograficzne – Funtem angielskim zapewne płacisz wszędzie tam gdzie znajdujesz łatwo dostępny punkt handlowo-usługowy albo hotelik/motelik/Airbnb/w pensjonacie/pensjonatyczku. Jednakże na terenie Szkocji już tak łatwo nie jest – warto zatem pamiętać o tym, żeby wziąć ze sobą gotówkę albo kartę kredytową która będzie przyjęta przez wszystkie punkty handlowe.

Jak obecnie wyglądają ceny funtów szkockich?

Warto wspomnieć o aktualnym kursie wymiany funta brytyjskiego (GBP) na polskiego złotego (PLN), który zmienia się codziennie. Aktualny kurs można sprawdzić u banku lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych narzędzi online do przeliczania walut.Większość osób decyduje się jednak używać oficjalnej strony Banku Anglii dla uzyskania najświeższych informacji dotyczących kursów walutowych GBP/PLN.

Czy opłaca się płacić za towary i usługi w funtach szkockich?

Ta odpowiedź może być różna w zależności od sytuacji. Jeśli podróżujesz po Szkocji i korzystasz tylko ze środków płatniczych akceptowanych lokalnie, to zapewne będziesz musiał dokonań konwersji swojej waluty (np.Polski Złoty). W przypadku dużych transakcji finansowych mogłyby pojawiła sie dodatkowe koszty wynikłe np.z naliczenia prowizjii oraz możliwości strat w wyniku niekorzystnego kursu wymiany.

Jakie są sposoby na konwersję waluty?

Jeśli zdecydowałeś się zapłacić za towary i usługi w funtach szkockich, istnieje kilka dostępnych opcji:

  • Kantor: Możesz skorzystać z kantoru lub banku, które oferują przewalutowanie Twojej waluty. Warto jednak sprawdzić wcześniej prowizję oraz kurs wymiany, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
  • Po prostu płacisz kartą – Jeżeli posiadasz kartę kredytową/debetową która jest kompatybilna z systemem Visa/MasterCard/American Express – wystarczy tylko podać jaki masz PIN (numer do autoryzacji transakcji) na terminala albo wkładając swoją plastikową pamięci do odpowiedniego miejsca czytnika jeżeli chodzi o samochody elektryczne/autobus/tramwaj/metro/komunikacja publicznas.

Czy funty szkockie mają wartość kolekcjonerską?

Tak! Funt brytyjski ma wiele interesujących elementów graficznych i historycznych. Niektóre banknoty mogły

Wezwanie do działania: Sprawdź aktualny kurs funta szkockiego na stronie https://onsearch.pl/.

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here