Dlaczego okna plastikowe się pocą?
Dlaczego okna plastikowe się pocą?

Dlaczego okna plastikowe się pocą?

body {
font-family: Arial, sans-serif;
}

h1 {
color: #333;
font-size: 32px;
}

h2 {
color: #666;
font-size:25px;
}

h3 {
color:#999;
font-size:
20px;}

p{
line-height:
26px;}

a{
text-decoration:none;}

Dlaczego okna plastikowe się pocą?

Okna są nieodzownym elementem każdego domu. Wybór odpowiedniego rodzaju i materiału wpływa na komfort mieszkańców oraz efektywność energetyczną budynku. Jednym z popularnych wyborów są okna wykonane z tworzyw sztucznych, takie jak PVC czyli polichlorek winylu. Okazuje się jednak, że tego typu konstrukcje mogą czasami „się pocić”. Dlaczego to się dzieje? W tym artykule postaramy Ci wyjaśnić przyczyny kondensacji na oknach plastikowych.

Wielowarstwowa struktura i izolacja termiczna

Aby dobrze zrozumieć problem pojawiania się wilgoci na powierzchniokien PCV , warto zapoznać się ze specyfikacją tych produktów.W wielogłośnej informacyjności o innowacyjności okien z tworzyw sztucznych, ważne jest aby wiedzieć o ich konstrukcji. Okna plastikowe składają sięz kilku warstw materiałów polimerowych i powierzchniowego wykończenia. Wewnętrzną część stanowi rama wykonana z PVC a także pomiędzy nią a szybami są umieszczane specjalne profile izolacyjne.Plastikoweskrzydło może być również wypełnione pianką termoizolująca co wzmacnia właściwości cieplno-akustycznej tego typu stolarki budowlanej.

Temperatura i wilgotność

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego okna PCV parują, musimy zapoznaćsię ze zjawiskiem kondensacji. Zgodnie z definicją jest to proces przechodzeniapary lub gazu w fazę płynną (skroplenie). Warunkiem koniecznym do wystąpienia tej reakcjijest obniżona temperatura oraz wysoka zawartość pary wodnej(wilgotność) nasyconej atmosfery.W przypadku pomieszczeń zamkniętych, takich jak nasze domy czy mieszkania,często spotykamy się właśnie ze zmniejszoną temperaturądoprowadzanymi przez system grzewczy przy jednoczesnym utrzymaniu pewnego poziomu wilgoci spowodu oddychania człowieka czy funkcjonowania urządzeń AGD.Nawet regularne gotowanie, pranie czy kąpiel powodują podniesienie wilgotności w pomieszczeniu.

Wentylacja i izolacja

Podstawowym celem naszych okien jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz ochrona przed utratą ciepła. Dlatego też konstrukcje z PVC są szczelnie zamknięte, aby minimalizować straty energetyczne. Niestety ta właściwość może prowadzić do kondensacji na ich powierzchniach.Wilgoć zawarta w pomieszczeniu nie ma możliwości ucieczki przez szczelinyokienne z plastiku dlatego skrapla się na styku szyby ze stelażem.Jeśli wilgoci będziesz narastało to po jakimś czasie pojawi się problem grzyba lub pleśni.Najbardziej narażone na takie działania będą te okna które mają brak wentylacjii uszkodzoną izolacje termiczną(co najważniejsze) np poprzez starzenie materiału ramowego.Aby zmniejszyć ryzyko kondensacji można wprowadzić kilka działań m.in:poprawićwentylację (np korzystając z nawiewników), używać osuszaczapowietrza lub wymieniającsłabo ocieplonewersje okien PCV na lepszej jakości modele.

Jaka temperatura panuje za Twoimi szybami?

A teraz zadajmy sobie pytanie jaka temperaturapanuje za naszymi oknami? Jeśli na zewnątrz jest -10 stopni, to czy w pomieszczeniu za naszym szybem muszą panować takie samo temperatury? Oczywiście nie! Wielu ludzi ma tendencję do podgrzewania mieszkania nadmiernie. A co się dzieje gdy temperatura staje się dużo wyższa niż ta na zewnątrz i powietrze zawiera odpowiednio wysoką wilgotność (np ze względu na gotowanie)?

Rozwiązanie problemu kondensacji

Jeśli już widzisz pierwsze oznaki pojawiania się kondensatu oraz grzyba lub pleśninawskazane jest jak najszybsze działanie.Zacznijmy od zapewnienia prawidłowej wentylacji w pomieszczeniach.Warto skorzystać nawiewników grawitacyjnych które wprowadzą świeże powietrzedo wnętrza a jednocześnie przyspieszą proces wymiany pary wodnej.Kolejnym krokiem może być używaniekonwektorowa ogrzewania np elektryczne konwektory łazienkowe.Sprzęt taki posiada funkcją osuszająca która bierzesię poprzez grzejnik silnego strumienia ciepłego powietrza.Ostatnim rozwiązaniem będzie zakup nowych lepszych jakościowo okien plastikowych

Okna plastikowe mogą się pocą z różnych powodów, takich jak niewłaściwe wentylowanie pomieszczeń, nadmierna wilgotność wewnątrz budynku lub złe dopasowanie okien. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć odpowiednie rozwiązania dla Twojego problemu, zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Dessire.pl poprzez kliknięcie tutaj: https://www.dessire.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here