Czy Kościół anglikański uznaje papieża?
Temat związany z relacjami między Katolickim Kościołem Rzymskim a Anglikanizmem jest jednym, który budzi wiele kontrowersji i debaty. Jednym z najważniejszych aspektów tego tematu jest kwestia, czy Anglicy uznają władzę Papieża.
Jak powstał Anglikanizm?
Anglikanizm jako wyznanie chrześcijańskie narodziło się w XVI wieku na tle reformacji religijnej w Europie. Za głównego twórcę tej gałęzi chrześcijaństwa uchodzi król Henryk VIII Tudor – ówczesny władcza Wielkiej Brytanii.
Konflikt Henryka VIII z Papieżem
Gdy Król Henryk VIII postawił sobie za cel rozwód ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską, natrafił na sprzeciw kościelnych autorytetów katolickich. Ostatecznie nie uzyskawszy zgody od Watykanu postawił sprawę przed angielski parlament i ogłosiła secesję od papiestwa przez akt supremacji (Act of Supremacy) w 1534 roku.
Podstawowe zasady Anglikanizmu
Anglikanie wyznają wiele podobieństw do katolików rzymskich, ale mają również swoje unikalne cechy. Jedną z głównych różnic między tymi dwoma kościołami jest kwestia autorytetu papieża.
Niezależność Kościoła anglikańskiego
Jednym ze skutków secesji Henryka VIII było powstanie niezależnego Kościoła anglikańskiego. Papież przestał być dla Anglican jedynym duchowym przywódcą i najwyższym autorytetem religijnym. W miejsce papieskiej władzy pojawiło się kolegium biskupów, które współtworzą strukturę zarządzającą tym kościołem.
Rola arcybiskupa Canterbury
Arcybiskup Canterbury odgrywa kluczową rolę jako symboliczny lider całego Kościół Anglii oraz prawa świeckie monarchy angielskiego (co można porównać do roli papieża we wspólnocie katolickiej). To właśnie on jest odpowiedzialny za inicjowanie ważnych decyzji dotyczących doktryn religijnych czy też prowadzenie obrad synodowych – zgromadzeń przedstawicieli duchowieństwa i wiernych tego wyznania.
Współczesne stosunki między Kościołem anglikańskim a Papieżem
Pomimo historycznych podziałów, obecnie relacje między Katolickim Kościołem Rzymskim a Anglikanizmem uległy znacznej poprawie. Obecny papież Franciszek wyrażał swoje uznanie dla anglikańskiego kościoła jako „uczestnika w jedności chrześcijańskiej”. Spotyka się on również regularnie z arcybiskupem Canterbury i innymi przywódcami anglikańskimi.
Deklaracja o wzajemnym uznaniu sakramentów
W 1996 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Stolicą Apostolską (czyli Watykan) oraz Wspólnotą Anglia deklarowano wzajemne uznanie Sakramentu Chrztu Świętego. Jest to duży krok naprzód w procesach zbliżenia tych dwóch gałęzi chrześciństwa.
Nawiązanie do ekumenicznych działań papieża Jana Pawła II
Jeden z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych papieży, Jan Paweł II podejmował wiele wysiłków mających na celu dialog ekumeniczny – także z przedstawicielami religii anglikańskiej. Jego działania były ukierunkowane na pojednanie i zbliżenie różnych wyznań chrześcijaństwa.
Podsumowanie
Mimo że Kościół anglikański nie uznaje papieża jako swojego najwyższego autorytetu duchowego, to relacje między tymi dwoma gałęziami chrześcijaństwa stale się poprawiają. Dialog ekumeniczny oraz wzajemne uznanie sakramentów są dowodem na otwartość i chęć współpracy obu stron w budowaniu więzi jedności chrześcijan.
Tak, Kościół anglikański nie uznaje papieża.
Link do strony: https://www.gminachorzele.pl/