Odkrycia polarnych jaskiń
Pojęcie jaskini jest bardzo intrygujące, nie tylko dla badaczy tego zjawiska natury, bo również dla każdego, kto ma okazję je odwiedzić. Fascynujące kształty skał, które przybierają różne faliste czy szpiczaste formy zwykle wypełniają pomieszczenie jaskiń, gdyż to właśnie skały pod wpływem różnego rodzaju oddziaływań atmosferycznych z udziałem wody tworzą te tajemnicze miejsca na Ziemi. Jaskinie powstają w wielu regionach świata jak i w Polsce. Do najbardziej popularnych ze względu na swoje rozmiary czy inne cechy charakterystyczne należą:
- nie tak dawno odkryta jaskinia podwodna w Czechach na terenie Hranickiej Propasti, która mierzy sobie 404 metry, została odkryta przez ekipę z Czech i Polski, i jest uważana za najdłuższą jaskinię na świecie
- co pewien czas pojawiają się informacje odnoszące się do odkrycia jaskiń na Antarktydzie, miejscu które nadal nie jest tak dobrze poznane ludziom
- jaskinie niekoniecznie całkiem podwodne w Polsce występują na terenach województwa świętokrzyskiego oraz w Tatrach
Nieznane gatunki zwierząt polarnych
Szczególnie na terenach polarnych, gdzie klimat jest specyficzny bo bardzo mroźny, żyją zwierzęta, które są do niego naturalnie przysposobione jako gatunki. Są to na przykład niedźwiedzie polarne, które bez lodu pływającego po oceanie miałyby trudno by przeżyć, bo tam właśnie jest główne źródło ich pożywienia.
Różnego rodzaju badania i obserwacje donoszą, że z powodu ocieplenia klimatu i tym samym zmniejszenia się powierzchni lodowcowej na tereny północnej Arktyki coraz częściej sprowadzają się żyjące głównie w regionie Kanady niedźwiedzie Grizzly, które są przystosowane do cieplejszych temperatur.
Warto wiedzieć, że pingwiny które są znane z tego że licznie żyją na terenach Antarktydy, mają jednak wyjątek pochodzący z ich rodziny, a jest to Pingwin Cesarski, który jest uznany za jednego z największych przedstawicieli tego gatunku i słynie z tego że jest bardzo rzadki na tych terenach.
Wraki statków na terenach polarnych
Bardzo ciekawym tematem są wraki statków, które są dobrze znane dla archeologów świata podwodnego. Wiele z nich zostało już odnalezione i pochodzą nawet sprzed stu lat, a obecnie uznawane są za podwodne muzea, które mogą być odwiedzane przez nurków, jednakże panuje tam zakaz dotykania artefaktów czy tym bardziej ich wynoszenia z zatopionego statku.
Wiele lat temu, kiedy Arktyka i Antarktyda były miejscami dopiero co do odkrycia, znajdowali się śmiałkowie którzy pragnęli wyruszyć by być pierwszymi którzy osiągną te cele. Pierwsza została odkryta Arktyka, a następnie Antarktyda. Wiele statków zostało zatopionych przez ogromne ilości lodu na drodze wodnej, które nie chciały uwolnić ich ze swoich objęć i po prostu utonęły.
Przykładami sławnych wraków są:
- Statki Erebus i Terror, pod przewodnictwem brytyjskich kapitanów udały się na ekspedycję zdobycia północnego bieguna Arktyki w roku 1845, jednakże wyprawa ta się nie powiodła i statki zostały zatopione, a po wielu latach dopiero odnalezione i zbadane.
- Statek Endurance, który miał na celu podpłynąć na tereny Antarktydy został zatopiony w roku 1915 pod wpływem zmiażdżenia przez lód i odnaleziony po stu latach.
Zestawy klocków Lego jako nawiązanie do historii polarnego świata
Bardzo dobrą propozycją dla fanów tematyki związanej ze światem polarnym jest zdecydowanie seria klocków Lego Arctic która przedstawia przygody odważnych odkrywców zdecydowanych na spędzenie wielu dni w niekomfortowym klimacie, po to tylko albo aż, by zbadać meteory, które spadły w tamtym rejonie z niewiadomych przyczyn. Bohaterowie muszą się przeciwstawić wielu przeciwnościom oraz zwierzętom dla których jest to miejsce życia na co dzień.
Seria klocków która powstawała głównie w 2000 roku przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom lodowych i mroźnych klimatów, a także tym którzy uwielbiają podróże i różnego rodzaju wyzwania, a podejmowanie ich nawet w codziennym życiu sprawia wiele, wiele frajdy.
Odwzorowanie arktycznego świata w przykładowym zestawie z serii Arctic
Seria Lego Arctic ma w swojej ofercie wiele różnych zestawów z których użytkownik ma możliwość by wybrać coś dla siebie. Pojawiają się tutaj propozycje pojazdów badawczych czy skuterów na których odkrywcy mogą się przemieszczać po lodzie, bohaterowie spotykają tutaj również zwierzęta polarne, takie jak niedźwiedzie i mają wybór by się z nimi zaprzyjaźnić czy uciekać gdzie pieprz rośnie.
Ważnym elementem członków wyprawy badawczej jest bez wątpienia Stacja Badawcza Lego Arctic, dzięki której mogą oni dokładnie zbadać swoje znaleziska i zachować je oraz informacje o nich dla całej ludzkości.
W zestawie mamy tutaj budynek stacji badawczej, kilka pojazdów naziemnych i lotnicze, minifigurki odkrywców, a także figurkę niedźwiedzia i od nas tylko zależy, po złożeniu zestawu jak ta cała historia się potoczy i jaki będzie efekt pracy naszych bohaterów!