Różnorodność środków komunikacyjnych w dzisiejszych czasach jest bardzo duża. W zależności od destynacji, tego jak długa podróż nas czeka i dokąd się wybierany, można wybierać spośród różnych środków transportu. Pod uwagę przy wybieraniu środka do podróżowania trzeba wziąć kilka czynników, wpływających na ogólny komfort podróży.
Cena też ma niebagatelne znaczenie, co jest oczywiste i nikogo nie dziwi. Podróż samochodem może okazać się najtańsza, o ile dysponujemy autem na gaz i jeździmy w ekonomiczny sposób. Jednak jadąc samochodem jedna z osób musi być kierowcą, zatem całą drogę musi pokonać w skupieniu, dbając o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących wspólnie osób. Jeżeli jest to podróż długa, zwłaszcza między różnymi państwami, może być to bardzo uciążliwe i zniechęcać takiego kierowcę. Jeżeli zaś musi on jechać sam, to taka podróż jest podwójnie męcząca, tym bardziej że nie ma się do kogo odezwać i nikt, w razie sytuacji awaryjnej, nie zmieni kierowcy za kółkiem. Alternatywą dla podróży samochodem jest więc udanie się w drogę na pokładzie samolotu.
Wystarczy tylko kupić bilet, wsiąść na pokład i ruszać w trasę. Ile trzeba się przejmować o warunki drogowe, postoje, czy zastanawiać nad trasą – wszystko załatwia za nas pilot. Pasażer samolotu w każdym momencie może wstać i udać się do toalety i nikt nie przeszkadza mu w podróży. Jest to więc opcja bardzo wygodna i warta rozważenia. Pytanie, czy podróż samolotem jest też ekonomiczna?
Ile pali samolot?
Raczej mało kto się nad tym zastanawia, wybierając ten środek transportu. W przypadku samochodów, spalanie jest różne w zależności od silnika i tego czym tankuje się pojazd. Samoloty z pewnością też różnią się w tym zakresie między sobą. Inaczej jednak niż w przypadku podróży naziemnej, jeden lot samolotu rozkłada się na dużą ilość pasażerów. Samoloty pasażerskie zazwyczaj zabierają na pokład dużo ludzi – kilkadziesiąt, sto lub więcej, w zależności od samolotu. Jeśli więc jest to nawet daleką podróż za ocean, to i tak spalanie w przeliczeniu na osobę nie będzie bardzo znaczące.
Z pewnością jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż gdyby każdy pasażer samolotu miałaby wybrać się w podróż samodzielnie – samochodem. W niektórych przypadkach oczywiście podróż samochodem, czy nawet pociągiem nie wchodzi w grę, czyli gdy wybieramy się za ocean. Wówczas jedyna opcja transportu jest samolot, a wybór mamy jedynie pomiędzy różnymi liniami lotniczymi oferującymi loty w tym samym kierunku. Biorąc pod uwagę koszty, jakie trzeba ponieść w podróży, transport samolotowy jest stosunkowo niedrogi. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę podróż międzymiastową, ceny biletów na samolot są bardzo konkurencyjne i taka podróż jest nie tylko wygodniejsza, ale też ostatecznie tańsza niż podróż samochodem czy pociągiem.
Zaletą niewątpliwą w podróżowaniu właśnie samolotem jest też to, że jest to najszybszy sposób przemieszczania się. Podczas gdy trasa z jednego na drugi kraniec Polski samochodem czy pociągiem zajmie nam parę ładnych godzin, a w przypadku gorszych dróg nawet cały dzień, to podróż samolotem jest szybka. Już po dwóch godzinach jesteśmy na miejscu. Jest jednak to ograniczenie, że nie w każdym mieście są lotniska. A jeżeli już dolecimy na port docelowy, trzeba też pamiętać o tym, że znajduje się on zdecydowanie poza centrum miasta, więc do ostatecznego celu naszej podróży dochodzi jeszcze przedostanie się z lotniska w miejsce docelowe.
Lotniska są jednak zazwyczaj dość dobrze skomunikowane z miastami i można dostać się do centrum za pomocą autobusów, pociągów lub tramwajów kursujących przy samym lotnisku, nie ma w tym więc większego problemu. To, ile pali samolot jest więc jedynie jednym z kilku zagadnień, które bierze się pod uwagę przy wyborze środka komunikacji w naszej podróży. A co z bezpieczeństwem?
Statystycznie rzecz ujmując, podróż samolotem jest najbardziej bezpieczną opcją transportu, gdyż wypadków z udziałem samolotu jest i wiele mniej, niż wypadków drogowych, zwłaszcza samochodowych. Co prawda katastrofy samolotowe są o wiele bardziej sensacyjne i jest o nich głośno, gdyż ginie więcej osób, jednak w gruncie rzeczy nie ma się czego bać, bo istnieje mała szansa na takie zdarzenia.